امروز پنج شنبه, 14 مهر 1401 - Fri 10 07 2022

منو

دکتر سرابی استاد دانشگاه تهران درگذشت

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 3464

دكتر سرابي متخصص قلب و استاد دانشگاه كه حوالي ساعت 19:30 چهارشنبه 31 شهريورماه در مقابل مطب خود در حوالي نارمك از سوي مهاجم يا مهاجمان موتورسوار مورد سوء قصد قرار گرفته و از ناحيه پهلو چپ بر اثر اصابت گلوله مجروح شده بود، حوالي ظهر جمعه به دليل شدت جراحات وارده در بيمارستان امام حسين(ع) فوت كرد در اين حال رييس پليس آگاهي تهران بزرگ و بازپرس جنايي تهران از پيگيري اين حادثه با موضوع قتل خبر دادند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی به نقل از ایسنا سرهنگ عباسعلي محمديان، رييس پليس آگاهي تهران بزرگ، ‌گفت: ظهر دیروز مطلع شديم دكتر سرابي به علت شدت جراحات وارده در بيمارستان امام حسين(ع) فوت كرد.
وي با اشاره به هشدارهاي بازپرس ويژه قتل در خصوص مرگ مشابه دكتر سودبخش و دكتر سرابي گفت: هنوز مدارك و اسنادي دال بر سريالي بودن قتل اين دو پزشك توسط كارآگاهان پليس آگاهي كشف نشده است و از نظر پليس آگاهي تهران قتل اين دو ربطي به يكديگر ندارد.
وي با بيان اينكه دكتر سرابي چندي پيش از سوي بستگان يكي از بيماران فوت شده خود مورد تهديد قرار گرفته بود افزود: شناسايي عاملان اين حادثه و ارتباط ضاربان با بستگان بيمار فوت شده در دستور كار كارآگاهان پليس قرار دارد.
سرهنگ محمديان در پايان تاكيد كرد: تلاش كارآگاهان پليس آگاهي براي روشن كردن زواياي پنهان اين حادثه ادامه دارد و اخبار تكميلي متعاقبا اعلام خواهد شد.
بازپرس جنايي از پيگيري پرونده با موضوع قتل خبر داد
قاضي محمد شهرياري، بازپرس جنايي تهران نيز از پيگيري اين حادثه با موضوع قتل خبر داد و به ايسنا گفت: با توجه به درگذشت مرحوم سرابي، دستورات قضايي لازم جهت انتقال جسد به پزشكي قانوني جهت تعيين علت فوت صادر شد.
اين در حاليست كه شامگاه سه‌شنبه نيز دكتر عبدالرضا سودبخش دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز در مقابل مطب خود به ضرب گلوله از پاي درآمد و پرونده اين جنايت نيز در حال حاضر تحت نظر قاضي شهرياري در دست رسيدگي است.
بازپرس ويژه قتل تهران پيش از اين اعلام كرده بود كه تاكنون هيچ نكته‌اي دال بر وجود انگيزه‌هاي سياسي و مواردي از اين دست در وقوع اين دو حادثه به دست نيامده و اظهارنظر دقيق پيرامون اين دو جنايت منوط به انجام تحقيقات بيشتر است.


رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور:
دكتر سرابي تهديد شده بود
دستگاه قضايي وامنيتي مراقبت‌هاي بيشتري از مطب‌ها و مراكزدرماني داشته باشند


سيد شهاب الدين صدر، رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور نيز صبح روز پنجشنبه با حضور در بيمارستان امام حسين (ع) به ايسنا اظهار كرد: دو شب پيش هنگامي كه حادثه كشته شدن دكتر سودبخش رخ داد، موضوع به وزير اطلاعات و فرمانده نيروي انتظامي منعكس شد و خواستار برسي حادثه شديم و پس از وقوع حادثه شب گذشته نيز مجددا خواستار پيگيري موضوع شديم.
وي ادامه داد: در بررسي‌هاي دستگاه‌هاي امنيتي و انتظامي ممكن است مسايلي مشخص شود كه ما منتظر نتايج آن هستيم.
صدر در عين حال عنوان كرد كه دكتر سرابي چند روزي بود كه مورد تهديد قرار گرفته بود.
رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور با بيان اينكه جامعه پزشكي تمام تلاش خود را براي ارتقاي سلامتي مردم انجام مي‌دهند، اظهار كرد: مسلم است، برخي فضاسازي‌هايي كه ايجاد و كم‌لطفي‌هايي كه به خدمات همكارانم مي‌شود، در زمينه سازي چنين حوادثي موثر است.
وي افزود: نقش رسانه‌ها و چگونگي اطلاع رساني در رابطه با اين نوع موارد بسيار مهم است، روشنگري بايد به نحوي باشد كه باعث توجه لازم به حسايست بخش جامعه پزشكي در بين مردم شود، چرا كه اگر مراقبت‌هاي لازم در رابطه با اطلاع رساني صورت نگيرد، ممكن است امنيت شغلي همكاران ما تهديد ‌شود كه اين موضوع مي‌تواند،‌ آسيب‌هايي را در جامعه در پي داشته باشد.
صدر اضافه كرد: دستگاه قضايي و امنيتي كشور بايد مراقبت‌هاي بيشتري را در رابطه با مطب‌ها و مراكز پزشكي داشته باشند. همچنين رسانه‌ها در انعكاس مطالب دقت بيشتري كنند تا جايگاه و قداست پزشكي حفظ شود و اگر مسايل شخصي در رابطه با اين موضوعات وجود دارد، در مسير خود پيگيري شود.
گفتني است، رييس ‌كل سازمان نظام پزشكي پيش‌ از اين و پس از حادثه به قتل رسيدن دكتر سودبخش در نامه‌هايي جداگانه به وزراي اطلاعات و كشور و فرمانده نيروي انتظامي خواستار شناسايي و مجازات سريع عاملان اين حادثه شده و تاكيد كرده بود: برخورد جدي، شناسايي و مجازات هر چه سريعتر عاملين اين جنايت خواسته تمامي نخبگان و جامعه علمي كشور بويژه جامعه‌ شريف پزشكي مي باشد.
به گزارش ايسنا، رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور در بخش ديگري از سخنانش درباره حوادث اخيري كه در بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج رخ داد نيز اظهار كرد: اين نوع مسايل به فضاي فرهنگي جامعه باز مي‌گردد و در هر جامعه‌اي نيز ممكن است تصميمات غيرمنطقي اتخاذ شود، اما در هر صورت پيگيري‌هايي كه از سوي دستگاه‌هاي امنيتي و انتظامي در مورد اين موضوع صورت مي‌گيرد، براي پيشگيري از وقوع چنين حوادثي موثر است.
صدر با اشاره به اينكه بايد توجه بيشتري در اطلاع رساني و انعكاس برخي مسايل جزيي صورت گيرد، اين امر را در حفظ برخي حريم‌ها موثر دانست.
وي با انتقاد از گزارش شب گذشته ـ چهارشنبه شب ـ يكي از شبكه‌هاي تلويزيوني اظهار كرد: اين گزارش نامطلوب و باعث تحريك برخي اقشار عليه همديگر بود، به طوري كه پرستاران تصور مي‌كنند، حقوقشان را پزشكان نمي‌دهند، در حالي كه در اين زمينه مقرراتي وجود دارد و حقوق پرستار و پزشكان در جاي خود محفوظ است.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي:
موضوع سوءقصد به دو پزشك در كميسيون بهداشت بررسي مي‌شود


حسينعلي شهرياري، رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي نيز با محكوم كردن سوءقصد به دو پزشك در روزهاي گذشته، از بررسي اين موضوع در كميسيون متبوع خود به ايسنا خبر داد و از فضاسازي‌ها و تبليغات عليه جامعه‌ پزشكي در برخي رسانه‌ها انتقاد كرد.
وي خدمات پزشكان در دوران 8 سال دفاع مقدس را يادآور شد و گفت: اين قبيل حركت‌ها به ضرر مردم تمام مي‌شود؛ چراكه اگر جامعه‌ي پزشكي احساس امنيت نكند، نمي‌تواند وظيفه واقعي خود را انجام دهد.
وي با اشاره به ضرب و شتم دو پرستار در ياسوج در يك ماه گذشته، خواستار پيگيري حقوقي و قضايي اين قبيل حوادث شد و تاكيد كرد كه شكستن حرمت جامعه پزشكي به نفع سلامت مردم نيست.


وزير بهداشت:
به طور جدي پيگير سوء قصد به جان دو پزشك كشور هستيم
وزارت اطلاعات و نيروي انتظامي هرچه سريعتر به اين قضيه رسيدگي كنند


دكتر مرضيه وحيد دستجردي، وزير بهداشت نيز با اشاره به موضوع سوء قصد به دو پزشك كشور طي چند روز اخير خواستار پيگيري موضوع از سوي وزارت اطلاعات و نيروي انتظامي شد.
وي با تاكيد بر آنكه وزارت بهداشت به طور جدي پيگير موضوع سوء قصد به جان دو پزشك كشور است به ايسنا گفت: پزشكان در گروه خدمتگزارترين قشر كشور هستند كه جز خدمت، كاري انجام نمي‌دهند اما متاسفانه گروهي جنايتكار به دلايلي نامشخص امنيت پزشكان را مورد خدشه قرار مي‌دهند.
وي گفت: شخصا از وزير اطلاعات و فرمانده نيروي انتظامي خواستارم كه به اين قضيه رسيدگي كند. ما به شدت پيگير اين موضوع هستيم و منتظريم سوء قصد كنندگان دستگير و به مجازات خود برسند.
وي در رابطه با زنجيره‌اي بودن اين سوء قصدها به پزشكان كشور گفت: نمي‌توانم در اين زمينه اظهارنظر كنم چرا كه شكل اين سرقت‌ها متفاوت بوده است و هر كدام از حواشي خاص خود برخوردار بوده‌اند. اما احتمال اينكه اين سوء قصدها به هم مرتبط باشند هم مي‌تواند وجود داشته باشد.
وزير بهداشت در رابطه با اقدامات وزارت بهداشت براي امنيت كادر درماني به ايسنا گفت: به اين منظور در بيمارستان‌هاي كشور نگهبان‌ها و حراست فعال هستند اما در مورد پزشكان مطب‌هاي خصوصي به ويژه در شب هنگام و اورژانس‌ها امكان حفاظت وجود ندارد. در مجموع لازم است كه وزارت اطلاعات قضيه سوء قصد به جان پزشكان را پيگيري كرده تا ريشه اين قضايا مشخص شود.
نامه وزير بهداشت به احمدي ‌مقدم:
عاملان سوءقصد شناسايي شوند
دومين حادثه سوءقصد به جان يك پزشك در حالي رخ داد كه وزير بهداشت، درمان وآموزش پزشکي طي نامه اي به سردار احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي، شناسايي عاملان سوء قصد به جان پزشکان و تامين امنيت جاني پرسنل بهداشتي و درماني را خواستار شده بود.