امروز پنج شنبه, 14 مهر 1401 - Thu 10 06 2022

منو

رییس کل سازمان نظام پزشکی : سرانه بهداشت و درمان با 2 برابر افزایش به 14هزار تومان رسید.

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 3307

 

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با انتقاد از میزان کم سرانه بهداشت و درمان طی سالیان گذشته در ادامه با اشاره به کارگیری ساز و كار قانونی مناسب از اصلاح سرانه درسال جاری خبرداد و گفت: سرانه بهداشت و درمان هر ايراني در سال 89 با 2 برابر افزايش (نسبت به سال گذشته) به 14 هزار تومان رسيد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور دكتر" سيد شهاب الدين صدر" در  بيست و يكمين كنگره جامعه متخصصان داخلي ايران، اظهار كرد: از این پس مبنای سرانه بهداشت و درمان 7 درصد حقوق و دستمزد كاركنان دولت است  که براین اساس امسال 500 ميليارد تومان اعتبار به صندوق بيمه خدمات ويژه كاركنان دولت واریز شد.

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با تاکید بر کاهش سهم  مردم در پرداخت از جیب هزينه‌هاي درماني، گفت: مقام معظم رهبري در سياست‌هاي ابلاغي برکاهش  سهم مردم در پرداخت هزينه‌هاي درماني تاکید داشتند که لازمه دستیابی به اين هدف  تقويت سازمان هاي بيمه‌گر و صنعت بيمه است.

وی با انتقاد از تعرفه گذاري و تعیین افزايش ضرايب براساس میزان به کارگیری ابزار و تجهيزات پزشكي،  گفت: باید همواره  مهارت و دانش فنی نيروي انساني  ملاک تعرفه گذاری  قرار گیرد.

دکتر صدر تمركز امكانات و تجهيزات پزشكي در استانها ، مراكز و مناطق خاصي از كشور را عاملي براي بروز اختلال در نظام سلامت دانست و يادآور شد: عدالت در سلامت به معنای برابری  همگان در استفاده از امكانات و تجهيزات پزشكي كشور است.

رييس سازمان نظام پزشكي كشور نابرابري‌ حقوق و دستمزد كاركنان وزارتخانه‌ها با برخی از نهادها و ارگانها را بی عدالتی آشکار برشمرد و افزود: باید کوشید با حداقل محاسبات، هماهنگ سازي و همسان سازي های لازم  انجام شود.

وی اجراي صحیح برنامه پزشك خانواده را راه حل مناسبی براي رفع مشكل بيكاري پزشكان عمومي دانست و افزود: با اجراي اين برنامه هر ساله 5 تا 6 هزار پزشك عمومي در اقصي نقاط كشور به كار گرفته مي‌شوند.

دکتر صدر از تعيين ظرفيت پذيرش دستياران در آزمون تخصص بدون كار كارشناسي به  لطمه به پیکره نظام سلامت تعبیر كرد و يادآور شد: در این صورت معضل بيكاري  از پزشكان عمومي به سطوح بالاتر تخصص تسری می یابد.

منبع : سایت نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران - سه شنبه 14 اردیبهشت 1389